„Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”

Po latach przerwy związanych z pandemią Akcja Katolicka diecezji zamojsko-lubaczowskiej w piątek 17 czerwca udała się na Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę pod hasłem „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi.” Pielgrzymkę zorganizował asystent parafialny Akcji Katolickiej przy parafii katedralnej ksiądz dr Robert Strus. W wyjeździe uczestniczyli także członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy w tym samym terminie pielgrzymowali na Jasną Górę. W grupie znaleźli się także parafianie, którzy nie należą do tych stowarzyszeń. W drodze do Częstochowy odwiedziliśmy Święty Krzyż, a po południu dotarliśmy na  Jasną Górę by wysłuchać konferencji zorganizowanych przez zarząd KIAK.

           

W Sali Papieskiej przybyłych na spotkanie powitała prezes KIAK Urszula Furtak. Następnie odbyły się konferencje wygłoszone przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza i prof. Grzegorza Kucharczyka.

Ks. prof. Bortkiewicz nawiązując do nauczania błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, zwrócił uwagę na odpowiedzialność ludzi świeckich za świat kultury i wskazał na możliwość zaangażowania w tę działalność Akcji Katolickiej.

Prof.. Kucharczyk mówił o demontażu Kościoła i państwa polskiego przez ideologię marksistowską. Podkreślił wielką rolę bł. Prymasa Tysiąclecia w powstrzymaniu i rozpracowaniu obcego kulturowo Polsce marksizmu.

Wysłuchane konferencje miały dla nas wymiar formacyjny poprzez pogłębienie naszej wiedzy chrześcijańskiej i nauczania Kościoła

Po zakończeniu konferencji poświęconych nauczaniu bł. Prymasa Tysiąclecia, uczestnicy spotkania poszli pod pomnik bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwę wstawienniczą poprowadził bp Marek Mendyk Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Po modlitwie członkowie Zarządu Krajowego złożyli kwiaty.

O godzinie 20.00 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył Asystent Krajowy bp Marek Mendyk. Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski  z rozważaniami bpa Marka Mendyka: „Jesteśmy, Pamiętamy, Czuwamy.”

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy o godz.9.30 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie przywitali nas abp Wacław Depo, bp Marek Mendyk i prezes zarządu KIAK Urszula Furtak.

Podczas spotkania wręczono medale działaczom Akcji Katolickiej „Za Dzieło Apostolstwa.”

Następnie z archikatedry Alejami Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymi udali się w modlitewny przemarsz na Jasną Górę. Krzyż, baner Akcji Katolickiej w Polsce, sztandary Akcji Katolickiej i orkiestra poprowadzili nas na Szczyt Jasnogórski.

Uwieńczeniem naszej pielgrzymki była Msza Święta, której przewodniczył i wygłosił homilię, metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W koncelebrze wziął udział nasz Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ksiądz Krzysztof Świta, który przybył do Częstochowy drugiego dnia pielgrzymki.

W wygłoszonej homilii ksiądz Arcybiskup mówił, że członkowie Akcji Katolickiej powinni się wzajemnie umacniać oraz wypraszać potrzebne łaski tak, jak Maryja w Wieczerniku z Apostołami. Podkreślił, że zasadniczym celem Akcji Katolickiej jest nie tylko dawanie świadectwa, ale też stała formacja, modlitwa i „wprowadzanie Boga w nasz ludzki świat.” Zaznaczył, że kompromis z duchem tego świata, jest w obecnym czasie zachowaniem obcym uczniom Chrystusa. Zwracał uwagę na potrzebę wplatania wartości chrześcijańskich w życie społeczne Polaków oraz nawoływał do jedności w różnych wymiarach Kościoła. Członkowie Akcji Katolickiej powinni być świadomi faktu wspólnotowego przeżywania wiary w jej aspekcie społecznym.

„Z bł. Kardynałem Stefanem do Maryi – to jest nasza droga” – powiedział na zakończenie.

Eucharystię zakończyliśmy odmówieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

Umocnieni w wierze, ubogaceni przeżyciami, upewnieni, że Maryja wspiera nas w naszym staraniu, abyśmy potrafili uczynić z naszego apostolskiego działania dzieło prawdziwie podobające się Bogu, wróciliśmy do naszych domów.

Jesteśmy wdzięczni naszemu proboszczowi ks. Robertowi Strusowi za trud włożony w przygotowanie pielgrzymki dla trzech różnych grup, za prowadzenie modlitw i śpiewu, za troskę o to, aby naszemu pielgrzymowaniu towarzyszył radosny nastrój.

                                                               Maria Adryańczyk

                                                               prezes POAKw parafii Katedralnej