
Planowana jeszcze podczas styczniowego spotkania opłatkowego Akcji Katolickiej pielgrzymka autokarowa do Gietrzwałdu odbyła się w dniach od 14 do 16 maja bieżącego roku. Uczestniczyli w niej członkowie Parafialnych Oddziałów z Podhorzec, z Jarosławca i z Zamościa z parafii Katedralnej oraz grupa sympatyków naszego stowarzyszenia. Wyjazd wraz z jego programem został zaplanowany i przygotowany organizacyjnie przez Marię Puchalską pełniącą funkcję Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Podhorcach. Zaś opiekunem duchowym naszej grupy był proboszcz parafii ks. Dariusz Bucior pełniący także funkcję Parafialnego Asystenta Akcji Katolickiej. Z racji dużej odległości w programie pielgrzymki zostały dodatkowo uwzględnione Sanktuaria Maryjne znajdujące się na trasie przejazdu.
Pierwszym miejscem które nawiedziliśmy było Loretto niedaleko Warszawy gdzie znajduje się wierna kopia włoskiej figury Matki Bożej z Loreto we Włoszech. Miejscem tym opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Loretanek założone w latach dwudziestych poprzedniego wieku przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę by dotrzeć do głównego celu naszego pielgrzymowania jakim był Gietrzwałd – jedyne miejsce w Polsce, sławne z racji Objawień Matki Bożej, które miały miejsce w 1877 roku w okresie od 27 czerwca do 16 września i w przyszłym roku przypada ich 150 rocznica. Jak zaznaczył ojciec-przewodnik, na obecny czas spośród wszystkich miejsc na świecie gdzie się objawiała Matka Boża i jednocześnie zostały one uznane przez Kościół, w Gietrzwałdzie objawień było najwięcej. Pomimo tego, że Polska wówczas była pod zaborami to Matka Boża do dwóch dziewczynek, które były głównymi wizjonerkami przemówiła po polsku.
Kolejnymi miejscami kultu Matki Bożej w kolejności jak je nawiedzaliśmy to było Sanktuarium w Świętej Lipce gdzie jest czczona jako Matka Jedności Chrześcijan, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie i Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu. Pomiędzy Świętą Wodą i Kodniem zatrzymaliśmy się na nocleg w Sokółce gdzie jest Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i gdzie w październiku 2008 roku wydarzył się cud przemiany chleba i wina w prawdziwe Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
Dzięki umówionym spotkaniom z przewodnikami w poszczególnych miejscach na szlaku naszego pielgrzymowania poznaliśmy ich historię , architekturę, wydarzenia i legendy z nimi związane oraz usłyszeliśmy o cudach i uzdrowieniach jakie się dokonały za wstawiennictwem Matki Bożej. Jak wiadomo miesiąc maj w tradycji Kościoła katolickiego jest miesiącem Maryjnym i tradycyjnie odprawiane są codziennie nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej, a ich głównym punktem jest Litania Loretańska. Stąd też w trakcie naszego majowego pielgrzymowanie odprawialiśmy nabożeństwa Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, nabożeństwa majowe, uczestniczyliśmy w Mszach Świętych i wspólnie odmawialiśmy różaniec oddając tym samym cześć Matce naszego Pana Jezusa Chrystusa i wypraszając za jej przyczyną potrzebne łaski. Mimo trudów związanych z pokonaniem znacznych odległości ważniejsze było to, że mogliśmy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych ugruntowując własną wiarę.
Andrzej Juszczak
Prezes Zarządu DIAK


